Obietnica złożona pod groźbą jest nieważna
Pracodawca może uchylić się od skutków podjętych przez siebie decyzji w indywidualnych sprawach pracowniczych, jeżeli działał pod wpływem groźby bezprawnej ze strony pracowników lub związków zawodowych. W szczególności może się uchylić od skutków czynności podjętych z uwagi na ostrzeżenie podjęcia nielegalnego strajku.
Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 20 maja 2013 r. (I PK 292/12).
Stan faktyczny
Pracownicy szpitala zażądali podwyżek wynagrodzenia. Pracodawca prowadził negocjacje na ten temat ze związkami zawodowymi. Ze względów finansowych szpital nie był w stanie przyznać podwyżek w żądanej wysokości. Groziło to upadłością szpitala. Przedstawiciele związków zawodowych zagrozili, że w przypadku nieotrzymania podwyżek, personel odejdzie od łóżek pacjentów. Dali pracodawcy kilkanaście minut na podjęcie decyzji. Działając pod presją czasu i gróźb ze strony związków, pracodawca zgodził się na podwyżki. Dwa dni później złożył oświadczenie o uchyleniu się od skutków swojej decyzji, twierdząc, że porozumienia zostały zawarte...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta